Sfântul Nicolae împlinind dorinţele copiilor din Parohia Mălăieşti prin elevii clasei a III-a H de la Şcoala Gimnazială "Titu Maiorescu" Iaşi

Activități Decembrie 8, 2018

În ziua de 6 decembrie, când întreaga creştinătate ortodoxă prăznuieşte pe Sf.Ier.Nicolae, atunci când fiecare copil visează să primească cadouri, după săvârşirea Sf.Liturghii, elevii clasei a III-a H de la Şcoala Gimnazială "Titu Maiorescu" din Iaşi, coordonaţi de doamnele profesoare învăţământ primar Anca Roxana Bordeianu şi Magda Roşcăneanu, iniţiatoare ale acestui proiect filantropic, au ajuns în Parohia Mălăieşti însoţiţi de o parte dintre părinţii acestor elevi, aducând daruri de Sf.Nicolae pe care să le împartă copiilor nevoiaşi din parohia noastră.

Cadourile au constat din obiecte de îmbrăcăminte, carţi, jucării şi dulciuri.

Bucuria copiilor mălăieşteni a fost amplificată şi de faptul că elevii ieşeni i-au încântat cu cântece şi colinde în acordul a cinci chitare, fiind chiar un mic act artistic, dar şi de faptul că părinţii elevilor au împărţit tuturor copiilor din biserică dulciuri şi fructe pe care copiii le-au mâncat împreună, şi aceasta şi pentru faptul că elevii ieşeni au preferat să primească dulciurile şi fructele, pe care cred că fiecare copil ar trebui să le primească în această zi, împreună cu copiii mălăieşteni.

Elevii ieşeni au lăsat câteva gânduri despre această experienţă minunată ce înnobilează sufletele oamenilor în "Cartea cu memorii" a parohiei, că poate, cine ştie, peste ani, ei sau urmaşii lor vor avea mărturie despre fapta lor minunată făcută în acest loc.

Între Şcoala Gimnazială "Titu Maiorescu" din Iaşi şi Parohia "Sf. Nicolae" din Mălăieşti există o veche şi strânsă colaborare, în sensul că preotul paroh Apostol Pavel a mers de mai multe ori în această unitate de învăţământ unde a învăţat pe elevi să încondeieze ouă în tehnica tradiţională cu chişiţa şi ceară de albine, sau organizând ateliere de creaţie obiecte decorative hand-made, acestea având finalitate filantropică.

Aşadar, mulţumirile copiilor mălăieşteni se îndreaptă către doamnale profesoare învăţământ primar Anca Roxana Bordeianu şi Magda Roşcaneanu,  părinţilor şi elevilor care au ales ca în această zi să aducă bucurie în inimile şi sufletelor copiilor, care poate cu o seară înainte adormind în pătuţurile lor,  l-au rugat pe Sf.Nicolae să facă o minune şi pentru ei.

Citește alte articole despre: Daruri de Sf. Nicolae