Atelier încondeiere ouă .

Activități Martie 27, 2018

La cererea mai multor părinţi ai elevilor de la Şcoala  " Ştefan Bârsănescu", clasa a II-a D , din Iaşi, în ziua de 27 martie,  în colaborare cu Parohia " Sf.Nicolae "  Mălăieşti,  s-a desfăşurat un atelier de încondeiat ouă,  cu motive tradiţionale moldoveneşti.  În cadrul acestor ateliere de încondeiat ouă, preotul Apostol Pavel, pe lângă faptul că a  prezentat un scurt istoric al ouălor încondeiate,  a prezent şi simbolistica ouălor încondeiate în concepţia creştin-ortodoxă.  Încondeierea ouălor s-a făcut în tehnica tradiţională cu chişiţa şi ceară naturală de albine, explicându-se şi exemplificându-se cu cei 37 de elevi încondeierea propriu-zisă a ouălor,  iar apoi ajutat de mamele unor elevi s-a îndepărtat ceara şi s-a dat luciul ouălor .

Entuziasmul elevilor,  bucuria acestora de a-şi însuşi această minunată artă a încondeierii ouălor,  a fost însoţit şi de îndemnul preotului Apostol Pavel,  de a transmite şi ei la rândul lor mai departe această frumoasă "zestre"  pe care şi preotul a primit-o de la părinţi.

Sperăm ca această frumoasă colaborare între aceste două instituţii să continue şi pe viitor prin desfăşurarea în parteneriat, a mai multor ateliere de creaţie obiecte decorative .

Pentru că toate atelierele desfăşurate de preotul  Apostol Pavel au finalitate filantropică, pentru că ce este mai frumos şi mai de  folos decât a ajuta pe alţii, părinţii clasei de elevi, antrenaţi de doamna Isabella Galan Brinzan, au pregătit pachete cu  haine, încălţăminte,  cărţi,  jucarii, dulciuri  şi alimente pentru copiii din Parohia Mălăieşti.

Slavă lui Dumnezeu !

Citește alte articole despre: Atelier de încondeiat ouă.