MUZEUL SATULUI ROMÂNESC

Muzeu August 18, 2019

Parohia "Sf.Nicolae" Mălăiești a inaugurat  duminică 18 august 2019, un muzeu al satului românesc. Așadar, după savârșirea Sf.Liturghii, în prezența mai multor enoriași îmbrăcați în straie populare, s-a săvârșit slujba de sfințire a acestui muzeu, s-a  vizitat muzeul, iar apoi în curtea muzeului prin strădania unor credincioși s-au servit bucate țărănești: plăcinte poale-n brâu, pogăci...ș.a.

Acest muzeu al satului românesc, a putut lua ființă prin strădania îndelungă a preotului paroh Apostol Pavel și a familiei sale, prin dărnicia enoriașilor, dar și a unor credincioși din alte localități: Voroneț,Bucșoaia, Buda-Lespezi, Crivești, ș.a.).

Muzeul încorporează atât obiecte de etnografie populară, cât și lucruri care readau cu acuratețe  informații prețioase despre latura artistică, morală, spirituală, civică și meșteșugărească a țăranului romăn din viața de zi cu zi, ca parte definitorie a  ființei  și identității noastre naționale.

Vizitarea și fotografierea muzeului este gratuită.

Citește alte articole despre: muzeu