Primire la Ortodoxie

Viața parohiei Aprilie 24, 2018

În duminica Mironosiţelor, după săvârşirea Sf.Liturghii, în Parohia "Sf. Nicolae" Mălăieşti, a avut loc un eveniment extraordinar, primul de acest fel din viaţa şi istoria parohiei pe care o păstoresc.

A avut loc trecere, sau primire la Ortodoxie.

Această fată, căci despre o persoană feminină este vorba, s-a stabilit cu câţiva ani în urmă în parohia noastră, a adus pe lume doi copii pe care i-a botezat în parohia noastră, şi după îndelungi întrevederi, sfătuiri şi discuţii duhovniceşti, a hotărât să facă acest pas important.

Am considerat că aşa cum nimic nu este întâmplător, şi că totul se întâmplă cu un scop hărăzit de Dumnezeu ( exclus teoria predestinaţiei !!!), ca şi naş al acestei persoane i-a stat alături doamna preoteasă, iar eu am săvârşit această slujbă a primirii la Ortodoxie, slujbă absolut deosebită prin ritual, conţinutul rugăciunilor ce abundă în invocarea milei lui Dumnezeu, dar şi a preaslăvirii măreţiei Lui.

La sfârşitul slujbei, acum fina şi enoriaşa noastră, a fost felicitată de cei prezenţi oferindu-i-se flori şi calde îmbrăţişări .

Citește alte articole despre: Trecere la Ortodoxie